Vagabond

0
Puanınız
Vagabond 0 (0)
14.7K
Comments
2 Takip Ediyor

16. yüzyıl Japonya’sında, Shinmen Takezou hem görünüşü hem de davranışlarıyla vahşi ve kaba bir genç adamdır. Saldırgan doğası ona köyünün ortak kınamasını ve korkusunu kazandırmış, onu ve en iyi arkadaşı Matahachi Honiden’i taşra hayatından daha büyük bir şey aramak için kaçmaya yönlendirmiştir. İkili zafer özlemiyle Toyotomi ordusuna yazılır ancak Toyotomi, Sekigahara Savaşı’nda Tokugawa Klanı karşısında ezici bir yenilgiye uğrayınca arkadaşlar canlarını zor kurtarır.

İkili ayrıldıktan sonra Shinmen, Matahachi’nin hayatta kaldığını Hon’iden ailesine bildirmek için kendi tayin ettiği bir görevle eve döner. Bunun yerine kendisini aranan bir suçlu olarak bulur, şiddet geçmişine dayanarak arkadaşının sözde cinayetiyle suçlanmıştır. Yakalandıktan sonra bir ağaca asılır ve ölüme terk edilir. Gezgin bir keşiş olan seçkin Takuan Soho, “şeytan çocuğa” acıyarak Shinmen’i gizlice serbest bırakır ve yetkililer tarafından takip edilmesini önlemek için ona yeni bir isim verir: Musashi Miyamoto.

Vagabond, Japonya’nın en ünlü kılıç ustalarından biri olan “Kılıç Azizi” Musashi Miyamoto’nun hayatının, “Göklerin Altında Yenilmez” olmaktan başka arzusu olmayan bir kılıç ustasından, yavaş yavaş yakın arkadaşların, kendini düşünmenin ve hayatın kendisinin önemini öğrenen aydınlanmış bir savaşçıya yükselişinin kurgusal bir yeniden anlatımıdır.

Vagabond 2000 yılında Japonya Medya Sanatları Festivali Manga Büyük Ödülü’nü ve genel kategoride 24. Kodansha Manga Ödülü’nü kazandı. Seri 2002 yılında Tezuka Osamu Kültür Ödülü’nü kazandı ve dünya çapında 82 milyondan fazla kopya sattı.

Vagabond, VIZ Media tarafından 5 Nisan 2002’den bu yana VIZ Signature künyesi altında İngilizce olarak ve 16 Eylül 2008’den bu yana VIZBIG künyesi altında büyük 3’ü 1 arada omnibüsler halinde yayınlanmaktadır. İngilizce baskısı Takehiko Inoue’ye 2003 yılında En İyi Yazar/Sanatçı kategorisinde Eisner Ödülü adaylığı kazandırdı. Ayrıca Şubat 2016’dan beri Panini Comics/Planet Manga tarafından Brezilya Portekizcesi olarak yayımlanmaktadır.

Tür(ler)
Etiket(ler)