Attack on Titan

5
Puanınız
Attack on Titan 5 (1)
3.6K
Comments
1 Takip Ediyor

Yüzlerce yıl önce, insana benzeyen korkunç yaratıklar ortaya çıktı. “Titanlar” olarak adlandırılan bu akılsız, yüksek devler, görünüşte bitmeyen bir iştahı tatmin etmek için bulabildikleri her insanı avladıkları için varoluşsal bir tehdit olduklarını kanıtladılar. Titanlarla etkin bir şekilde mücadele edemeyen insanlık, belki de insanlığın dünyadaki son güvenli sığınağını çevreleyen büyük duvarların içine barikat kurmak zorunda kaldı.

Günümüzde, duvarların içindeki yaşam nihayet huzur bulmuştur, çünkü bölge sakinleri uzun yıllardır Titanlarla uğraşmamaktadır. Eren Yeager, Mikasa Ackerman ve Armin Arlert, duvarların ötesindeki harikaların hikâyelerini dinleyerek büyümüş, dünyanın sunduğu her şeyi deneyimlemeyi hayal eden üç genç çocuktur. Ancak bu huzur ortamı 60 metrelik devasa bir Titan’ın saldırısıyla aniden bozulunca, dünyanın ne kadar acımasız olabileceğini çabucak öğrenirler. O gün Eren, bir gün insanlığın bir kez daha duvarların dışında korkusuzca yaşayabileceği umuduyla, her bir Titan’ı yeryüzünden silmek için ne gerekiyorsa yapacağına dair kendine bir söz verir.

Shingeki no Kyojin 2011 yılında shounen kategorisinde Kodansha Manga Ödülü’nü kazandı ve hem 16. ve 18. yıllık Tezuka Osamu Kültür Ödülü’ne hem de 4. Manga Taishou Ödülü’ne aday gösterildi. Seri 15,933,801 kopya satışıyla 2013 yılının en çok satan ikinci manga serisi olmuştur.

Hem manga hem de roman olmak üzere birkaç yan seri aldı; 9 Nisan ve 9 Eylül 2013’te konsept sanat, karakter profilleri ve röportajlar içeren Inside ve Outside adlı iki rehber kitap yayınlandı ve bunlar birleştirilerek 16 Eylül 2014’te Kodansha USA tarafından yayınlandı; anime ekibiyle oluşturulan bir drama CD’si derginin Ocak 2014 sayısına dahil edildi; ve Shinji Higuchi’nin yönettiği iki bölümlük bir canlı aksiyon filmi sırasıyla 1 Ağustos ve 15 Eylül 2015’te Japon sinemalarında gösterime girdi.

Shingeki no Kyojin, Kodansha Comics USA tarafından 19 Haziran 2012’den 19 Ekim 2021’e kadar Attack on Titan adıyla İngilizce olarak ve 27 Mayıs 2014’ten 29 Kasım 2022’ye kadar büyük boy 5’i 1 arada omnibus baskılar (Colossal Edition altyazılı) halinde ve 19 Ekim 2021’den itibaren 3’ü 1 arada omnibus ciltler halinde yayımlandı. Kodansha USA’nın İngilizce baskısı 2014 Harvey Award for Best American Edition of Foreign Material ödülünü kazandı. Crunchyroll mangayı dijital olarak simültane olarak yayınladı. Manga ayrıca Pika Édition tarafından Fransızca, Planet Manga tarafından İtalyanca, Carlsen Comics tarafından Almanca, İspanya’da Norma Editorial ve Arjantin’de Ovni Press tarafından İspanyolca, Panini Comics tarafından Portekizce, Japonica Polonica Fantastica tarafından Lehçe, Tong Li Publishing Co, Ltd. tarafından, Filipince olarak VIVA-PSICOM Publishing Corporation tarafından, Fince olarak Sangatsu Manga tarafından, Rusça olarak Azbooka tarafından ve Türkçe olarak GEREKLİ ŞEYLER Büyük Mavi Yayıncılık Ltd. Şti.

Tür(ler)
Etiket(ler)